Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Blog ogólnotematyczny | 4 grudnia 2022

Scroll to top

Top

Wakacje w Zakopanem

Wakacje w Zakopanem
Asiek
  • On 6 kwietnia 2018

Zakopane cały czas uważane jest za jedno z najbardziej interesujących miast turystycznych w kraju. Wynika to z pewnością co najmniej z kilku powodów. Do miasta przyciągają Tatry, czyli najwyższe, najbardziej imponujące góry w Polsce. Poza tym, przez lata w Zakopanem rozwinęła się infrastruktura rozrywkowa, przez co turyści nie nudzą się nawet wtedy, gdy pogoda nie sprzyja górskim wycieczkom.

Szlaki górskie

Tatry to wysokie, ale również rozległe pasmo górskie. Oznacza to, że szczyty Tatr można zdobywać rozpoczynając swoją wędrówkę w różnych miejscach, w wielu miastach czy wsiach. Dlaczego więc jechać akurat do Zakopanego? Rzecz w tym, że nie sposób znaleźć drugą taką miejscowość, w której swój początek miało by tak wiele szlaków. Zakopane to dobre miejsce do tego, aby wynająć apartament na nieco dłuższy czas. Dzięki dużej dostępności szlaków górskich, można sobie bardzo urozmaicić dłuższy pobyty wakacyjny u podnóża Tatr.

Warto zauważyć, że najlepszy dostęp do szlaków górskich mają ci turyści, którzy zdecydują się na apartament zlokalizowany w samym sercu Zakopanego. Mieszkając na obrzeżach miasta nie ma się aż tak dobrego dostępu do Tatr. Zwykle, ażeby rozpocząć wędrówkę trzeba wtedy podjechać kilka kilometrów do miejsca, gdzie zaczyna się ścieżka górska. Dla niektórych nie jest to żaden problem, jednak z pewnością po kilku wyjazdach zakorkowane ulice dają się we znaki. Poza tym, jazda samochodem po Zakopanem niepotrzebnie podwyższa koszty wakacji. Niewątpliwie, trzeba liczyć się z kosztami za paliwo, którego w jeździ po mieście pali się zdecydowanie więcej. Poza tym, pod szlakami górskimi trzeba gdzieś zostawić auto, zwykle jedynym dobrym na to miejscem jest parking płatny.

Gdzie spać w Zakopanem?

Niewątpliwie baza noclegowa w Zakopanem jest ogromna. Nie brakuje tutaj najwyższej klasy hoteli, czy apartamentów. Poza tym, są również hostele, czy też hotele o nieco niższym standardzie, przeznaczone dla turystów szukających niskobudżetowych wakacji. Z drugiej strony, warto zauważyć, że duża baza noclegowa wcale nie gwarantuje łatwego znalezienia atrakcyjnego noclegu. Wynika to z tego, że każdego roku, w zasadzie w każdej porze roku, liczba chętnych na wakacje w Zakopanem jest niezwykle duża.

Ażeby mieć pewność, że znajdzie się wygodny, komfortowy nocleg w dogodnej lokalizacji, swoje poszukiwania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Wcześniejsza rezerwacja zwykle pozwala także wiele zaoszczędzić. Warto jednak zauważyć, że są również tacy turyści, którzy z rezerwacją miejsca noclegowego czekają na ostatnią chwilę. Liczą oni, że zawsze znajdzie się przecież ktoś, kto zrezygnuje ze swoich wakacji dosłownie w ostatnim momencie. Jeśli faktycznie tak się dzieje i ktoś rezygnuje, można przeważnie dostać apartament w zdecydowanie niższej cenie. Właściciele wiedzą bowiem, że w ostatnim momencie może im być ciężko znaleźć chętnych na nocleg, więc znacząco obniżają ceny.

Rodzaj miejsca noclegowego

Duży wybór miejsc noclegowych sprawia, że trudno się zdecydować co wybrać. Niektórzy preferują pobyt w hotelu, co często rzeczywiście jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem. W takim przypadku wykupuje się zwykle obiady, a często również pozostałe posiłki w restauracji hotelowej. Można oczywiście także żywić się na mieście. Niewątpliwie, nie jest to jednak zbyt oszczędny sposób na wakacje.

Alternatywą dla hotelu jest apartament. Można po prostu wynająć całe mieszkanie. Często cena za wynajem mieszkania jest zbliżona do ceny pokoju w hotelu. Nawet jeśli jednak cena apartamentu jest nieco wyższa, oszczędza się na jedzeniu, więc ostatecznie pobyt u podnóża Tatr okazuje się być mniej kosztowny. W apartamencie w zasadzie zawsze jest kuchnia, która pozwala turystom na samodzielne przygotowywanie posiłków. Oczywiście, wiele osób nie chce tego robić, gdyż na wakacjach chcą oni odpoczywać i wolą mieć wszystko podane. Jednakże, jeśli na wakacje do Zakopanego wybiera się całą rodzina, koszty pobytu w hotelu mogą być ogromne. Kilka obiadów, do tego śniadania i kolacje, to w restauracjach wydatek często o wiele większy niż sam koszt noclegu. Stąd też w takich przypadkach apartament wydaje się przeważnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Warto zauważyć, że apartamenty w Zakopanem są bardzo różne. Przede wszystkim ,należy rozróżnić pojedyncze apartamenty w zwyczajnych blokach wynajmowane przez ich właścicieli od apartamentowców, które w zasadzie są swego rodzaju, specyficznymi hotelami. Ponadto, dostępne są apartamenty w różnych standardach i cenach.