Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Blog ogólnotematyczny | 6 października 2024

Scroll to top

Top

Dynamiczny rozwój rynku deweloperskiego.

Dynamiczny rozwój rynku deweloperskiego.
Asiek
  • On 6 kwietnia 2018

Wokół rynku nieruchomości cały czas wiele się dzieje. Niewątpliwie zauważalny staje się wzrost zainteresowania kupnem mieszkań z rynku pierwotnego. Różnorodne raporty Eurostatu czy GUS wskazują, że Polacy w rekordowych ilościach nabywają mieszkania deweloperskie. Sytuacja deweloperska nie była tak stabilna od wielu lat, obecnie rozpoczętych jest wiele inwestycji, które mają przynieść zysk na rynku nieruchomości.

2016 rok rekordowy pod względem działalności deweloperskiej

Polacy pobijają rekordową ilość zakupu mieszkań z rynku deweloperskiego. Taki poziom zbytu mieszkań wystawia Polskę w czołówce państw w całej Unii Europejskiej. Analitycy prognozują, że 2016 rok będzie jeszcze lepszy od poprzednich lat. Wpływ na to ma przede wszystkim stabilna praca, niskie marże kredytowe oraz rosnący popyt na własne mieszkania.

Duży wpływ na tak wielki sukces sprzedaży mieszkań deweloperskich ma również dopłata rządowa “Mieszkanie dla Młodych” – tylko co 6 mieszkanie zostało sprzedane właśnie z takich dofinansowaniem. Młodzi ludzie bardzo chętnie korzystają z tego rodzaju pomocy finansowej również dlatego, że przyznane dofinansowanie może zostać przekazane deweloperowi wraz z rozpoczęciem nowego roku i nabycia nowej puli pieniężnej. W przypadku budowy mieszkań z rynku pierwotnego taka sytuacja nie ma racji bytu, dlatego więc młodzi ludzie chętniej korzystają z ofert mieszkań deweloperskich.

Na co stawiają deweloperzy?

Budowa domów przede wszystkim podyktowana jest oczekiwaniem klientów, dlatego właśnie to wymagania klienta stawiają warunki, które spełnia deweloper. Najchętniej wybierane mieszkania, które budują deweloperzy to lokale do 70 m2. Taka wielkość podyktowana jest również wymaganiami banków, którzy oferują dopłaty “Mieszkanie dla Młodych”. Małe mieszkania są bardziej popularne, niż drogie, ekskluzywne apartamenty.

Chęć zakupu mniejszych mieszkań również uzależniona jest od konieczności pokrywania kosztów udzielanych kredytów, które nie są wcale małe. Najchętniej wybierane lokale są dwupokojowe lub trzypokojowe. Taka decyzja z wyborem kupna podyktowana jest przede wszystkim funkcjonalnością. Apartamenty są najrzadziej spotykaną ofertą deweloperską. Taki fakt wynika przede wszystkim z ceny takie lokalu, bowiem jeśli decydujemy się na większy wkład finansowy chętniej wybieramy możliwość kupna lub wybudowania domu wolnostojącego.

Mieszkania w dużych miastach czy w mniejszych?

Zainteresowanie kupnem mieszkań wzrasta, ale czy jest ono uzależnione od miejsca? Oczywiście że tak! Zauważyć można, że deweloperzy coraz chętniej inwestują w budownictwo w dużych miastach. Taki rozwój spowodowany jest przede wszystkim wzrostem migracji ludzi do dużych miast.
Ludzie bardzo chętnie wyprowadzają się do większych miast w poszukiwaniu, przede wszystkim lepszej pracy. Niewątpliwie ten czynnik przekłada się głównie na podjęcie decyzji o przeprowadzce do dużego miasta. Bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem jest zakup mieszkania w tzw. “sypialniach miast”. Takie rozwiązanie pozwala na zamieszkanie w cichej okolicy jednoczenie pozostając nadal w dużym mieście. Takie mieszkania podyktowane są przede wszystkim osobom, którym zależy na kupnie mieszkania w spokojnej okolicy bez konieczności wyprowadzania się do mniejszego miasta lub na wieś.
Deweloperzy analizując potrzeby potencjalnych klientów oczywiście dostosowują swoje oferty do ich oczekiwań. Niewątpliwie zaletą przeprowadzania inwestycji w dużych miastach jest szansa na duży rozwój i szybkość sprzedaży mieszkań ze względu na duże zainteresowanie takimi mieszkaniami ze strony konsumentów.
Ceny mieszkań są niewątpliwie dostosowane są do realiów i możliwości finansowych klientów. Ceny mieszkań na polskim rynku nie są przesadnie wygórowane – wiadomo, że za mieszkanie w dużym mieście musimy zapłacić znacznie więcej niż w małym miasteczku.

Prognozy rynku deweloperskiego na 2017 rok.

Z pewnością tendencje deweloperskie nie ulegną zmianie. Nic nie wskazuje na to, by atrakcyjność dużych miast miała spaść.
W 2017 roku rynek nieruchomości może zostać trochę zahamowany, a to przede wszystkim przez utrudnienia, które wprowadzą banki. Od przyszłego roku potencjalni nabywcy mieszkań muszą liczyć się z podwyższonym wkładem własnym, bowiem 15% wkładu własnego wzrośnie do 20%. W tym momencie warto wspomnieć również o możliwości wzrostu kosztów kredytu. Mimo, iż nie są przewidywane wzrosty stóp procentowych to jednak banki alarmują, że przewidują zwiększone koszty, które będą musieli ponieść klienci. Fakt, który z kolei pozytywnie wpływa na możliwość zakupu mieszkań jest zapoczątkowany program rządowy 500+. Większość banków uznaje te źródło przychodów uwzględniając je podczas rozpatrywania zdolności kredytowej.

Krótkie podsumowanie wyjściowe

Prognozowanie rozwoju rynku w obecnych czasach jest dość trudne, ciężko jest przewidzieć co może się zdarzyć i jakie może mieć to konsekwencje dla danego sektora gospodarki. Mimo wszystko rynek deweloperski z roku na rok wykazuje tendencje wzrostowe, więc ciężko byłoby powiedzieć, że rok 2017 miałby przynieść coś odwrotnego. Ludzie nieustannie dążą do tego, by mieć swoje własne M, dlatego deweloperzy nie przestają inwestować i nie obniżają poziomu swojej aktywności. Atrakcyjne oferty i niezmienne ceny mogą tylko poprawić jeszcze bardziej obecną sytuację na rynku deweloperskim.
Jedno jest pewne mimo trudności, które mogą zaskoczyć potencjalnych klientów i tak największe zapotrzebowanie będzie na małe mieszkania, w które stale inwestują deweloperzy. Chęć osiedlania się w dużych miastach również nie wskazuje na to, by coś w tej kwestii mogło się zmienić. Mimo wszystko Polacy bardzo chętnie i często zakupują mieszkania, więc rynek deweloperski w żaden sposób nie jest zagrożony na tyle, by móc mówić o tendencjach spadkowych sprzedaży mieszkań. Stabilne ceny, które oferują deweloperzy sprzyjają rozwojowi rynku, ponieważ można tutaj łatwiej przewidywać i podejmować konkretne decyzje. Na razie problemów popytowych nie ma, drugi kwartał znów przyniósł rekordowe wyniki sprzedażowe.

intelidom.pl