Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Blog ogólnotematyczny | 1 grudnia 2023

Scroll to top

Top

Bezpieczne korzystanie z Internetu

Bezpieczne korzystanie z Internetu
Asiek
  • On 6 kwietnia 2018

W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu jest już praktycznie oczywistością. Korzysta z niego praktycznie każdy, jest on już w niemal każdym domu, mieszkaniu każdym biurze, zakładzie i tak dalej. Coraz więcej darmowych punktów dostępowych do sieci znajduje się też w szeroko pojętych miejscach publicznych, takich jak restauracje, dworce, główne rynki i place w miastach, galerie handlowe, obiekty sportowo-kulturalne i wiele innych. Jest to niejako odpowiedzią na zapotrzebowanie związane z faktem, że przez Internet załatwimy w dzisiejszych czasach już praktycznie każdą sprawę – od spraw urzędowych, poprzez kontakt z bliskimi, aż po zakupy w swoim ulubionym sklepie online. By mieć dostęp do Internetu nie trzeba nawet mieć komputera, czy laptopa. Wystarczy do tego zwykły tablet lub smartfon za kwotę bliską 200 złotych. Internet ma więc ogromną ilość plusów, ale ma też swoje minusy, jak i zresztą wszystko, czego doświadczamy na świecie. Można powiedzieć, iż jest to po prostu narzędzie, które może być wykorzystywane zarówno w dobrych, jak i złych celach. Z sieci trzeba więc korzystać z głową i rozwagą, ale też absolutnie się jej nie bać. Trzeba po prostu przyswoić sobie pewne zasady, z którymi wiąże się bezpieczne korzystanie z Internetu.

Najważniejsza sprawa dotyczy tego, że kontaktując się przez sieć z drugim człowiekiem, tak naprawdę nigdy nie wiemy, kto siedzi po drugiej stronie kabla. Musi więc tu bezwzględnie działać zasada ograniczonego zaufania do drugiej osoby. Nawet jeżeli ktoś przedstawia nam się jako uczciwy i szanowany przedsiębiorca, może okazać się zwykłym oszustem. Dobrze więc będzie, jeżeli nauczymy się przynajmniej w jakiejś części weryfikować tożsamość naszego rozmówcy. Przy ważnych sprawach dobrze jest poprosić o dane teleadresowe, zadzwonić i porozmawiać głosowo, sprawdzić, czy podany nam adres zamieszkania rzeczywiście istnieje i tak dalej. Można też wpisując imię i nazwisko danej osoby, poszukać czegoś o niej w sieci, co nie powinno być raczej trudne. Może się bowiem na przykład okazać, że rzekomo uczciwy przedsiębiorca w rzeczywistości nie płaci pensji swoim pracownikom, którzy to żalą się takimi opiniami w Internecie. Nie zaszkodzi tego przecież sprawdzić.

Również bardzo istotne jest to, by nigdy bez potrzeby nie podawać innym osobom swoich danych, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon, pesel, numer rachunku bankowego, seria i numer dowodu osobistego i tak dalej. Oczywiście, jeżeli prowadzimy jakieś oficjalne interesy czy na przykład dokonujemy zakupów w uznanym sklepie internetowym, nie mamy się czego obawiać. Oszuści jednak mogą starać wykorzystać się nasze dane do niecnych celów, na przykład po to, by wziąć pożyczkę na naszą osobę. Uważać więc musimy na przykład na podejrzane oferty pracy, które wymagają od nas podania rzekomemu rekrutującemu drogą internetową wszystkich naszych danych, nawet wraz ze skanem dowodu osobistego, bo może to być bardzo niebezpieczne w skutkach.

Trzeba również bardzo uważać na oszustów, którzy starają się podszywać pod różne realnie działające firmy i działalności. Mogą oni na przykład próbować podszyć się pod pracowników banku, w którym mamy otwarty rachunek i zgromadzone oszczędności i poprosić nas o wysłanie im naszego hasła z powodu jakiejś rzekomej awarii. Oczywiście nietrudno jest się domyślić, do czego owe hasło jest im rzeczywiście potrzebne i wkrótce moglibyśmy pożegnać się z naszymi oszczędnościami. Pamiętajmy więc, by nie odpowiadać na żadne podejrzanie wiadomości e-mail, a gdy będziemy potrzebowali upewnienia się, zawsze przecież można przejść się lub przedzwonić do placówki danego banku lub innej instytucji. Podobnież, oszuści mogą się podszywać pod rozmaite firmy kurierskie i żądać zapłaty z góry za nieistniejącą przesyłkę i tak dalej. Musimy bowiem pamiętać, że osoby nieuczciwe zawsze będą szukały coraz to nowych sposobów na oszukanie drugiego, niestety często także łatwowiernego człowieka.

Ostrożność zachować należy przy pobieraniu z Internetu jakichkolwiek plików i treści. Najlepiej jest to czynić jedynie z zaufanych i znanych serwisów internetowych. Oszuści lubią bowiem podczepiać pod swoje trefne pliki różne wirusy lub konie trojańskie, które mogą nam na komputerze spowodować niezły bałagan. Zdarzają się przykładowo wirusy, które szyfrują zawartość plików użytkownika na dysku twardym, a następnie żądają wpłacenia niemałej sumy okupu za ich odkodowanie. Są też programy, które przechwytują wszystko co napiszemy na klawiaturze i robią zrzuty ekranu naszego monitora, przez co złodzieje mogą w łatwy sposób zdobyć dane dostępowe do naszej poczty elektronicznej, rachunków bankowych i innych wrażliwych danych. Trzeba też mieć się na baczności w przypadku podejrzanych wiadomości e-mail zawierających załączniki z nieznanych źródeł i absolutnie takich załączników nie otwierać – one także mogą spowodować spore szkody w naszym systemie. Jest też kategoria programów, które teoretycznie nic szczególnie złego nam nie zrobią, ale zasypią nasz komputer uciążliwymi reklamami, czego z pewnością także wolelibyśmy uniknąć.

Z rozwagą trzeba także podchodzić do Internetowych zakupów i nie ma się raczej czego bać, gdy dokonujemy ich za pośrednictwem znanego sklepu internetowego, a zamiast tego zwrócić uwagę na indywidualnych kontrahentów, na przykład na serwisach aukcyjnych czy ogłoszeniowych. Warto jest przed dokonaniem zakupu prześledzić historie transakcji i komentarze takiego człowieka i raczej powstrzymać się przed robieniem interesów z kimś niepewnym lub nowym.

Internet stanowi także pewne źródło niebezpieczeństwa dla naszych dzieci. Wiadomo bowiem, że w sieci oprócz mnóstwa wartościowych treści czyha także pornografia, przemoc, używki i inne nieodpowiednie dla młodych ludzi treści. I na to jest jednak rada, możemy bowiem zainstalować na swoim komputerze program filtrujący, który zablokuje dostęp do stron internetowych zawierających powyższe treści, dzięki czemu nasze dziecko może używać go w sposób stosunkowo bezpieczny.

Jak więc widać, w Internecie czyha na nas nieco zagrożeń, trzeba więc używać go z głową i zapewnić sobie bufor bezpieczeństwa. Sieci nie ma się co jednak bać, gdyż jest to wspaniałe medium, w którym znajdziemy mnóstwo wspaniałych rzeczy i poznamy pełno wartościowych ludzi.