Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Blog ogólnotematyczny | 1 grudnia 2023

Scroll to top

Top

Ręczne rzeźbienie owoców i warzyw, czyli sztuka carvingu

Ręczne rzeźbienie owoców i warzyw, czyli sztuka carvingu
Asiek
  • On 16 września 2016

W każdym z nas drzemie mały artysta, chociaż czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na ogół nie pamiętamy przecież o swoim ładnym śpiewaniu pod prysznicem, kreśleniu wzorków na kartce podczas nudnych lekcji, a także o naszych pierwszych próbach wymyślenia wiersza dla babci lub mamy.

I tak właśnie zapominamy o swoich talentach artystycznych i wcale nie chcemy, albo nie mamy czasu ich rozwijać, a to duży błąd. W końcu samokształcenie, dobrowolne i nieprzymuszone przynosi dużo lepsze efekty niż narzucona nauka.

Jeśli zatem w młodości nie byliśmy zmuszani do działalności artystycznej, a pomimo tego czujemy, że moglibyśmy się realizować właśnie w ten sposób, to jeszcze nic straconego. Ogromne pokłady swojej twórczości i kreatywności można przecież wykorzystać w dowolnej chwili, pod warunkiem, że stworzymy sobie sprzyjające warunki.

Na szczęście nie musimy tego robić samodzielnie, ponieważ organizowane są specjalne kursy nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla osób dorosłych a nawet dla seniorów. Jak widać — wiek nie ma właściwie żadnego znaczenia i nigdy nie jest za późno, aby się nauczyć czegoś nowego.

Być może ktoś z nas słyszał na przykład o kursach carvingu, które organizowane są już od dawna, ale w ostatnim czasie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co zbytnio nie dziwi, ponieważ lubimy się otwierać na to co nowe, nieszablonowe i oryginalne.

Osoby, które słyszą o carvingu pierwszy raz, powinny zobaczyć w rzeczywistości, czym tak naprawdę on jest, bo słowa nie są w stanie oddać całego piękna tej artystycznej działalności. Chodzi w niej przede wszystkim o rzeźbienie różnych wzorów na powierzchni owoców i warzyw, grawerowaniu w nich różnych symboli, aż w końcu na robieniu złożonych kompozycji owocowych, które swoim wyglądem mogą przypominać kwiaty, zwierzęta, a i na tym oczywiście nie koniec.

Nie ma właściwie rzeczy, której nie dałoby się wygrawerować w arbuzie czy jabłku. Tutaj wszystko jest możliwe, pod warunkiem, że podejmiemy próbę. Oczywiście, na początku może nie wszystko będzie wyglądało idealnie, ale każde niepowodzenie wyjdzie nam na zdrowie, bo owoc, na którym pracowaliśmy wcale nie nadaje się do wyrzucenia, ale można go spokojnie zjeść i dostarczyć organizmowi potrzebnych witamin.

Początki zawsze bywają trudne, ale udając się na kurs carvingu, zostaniemy wprowadzeni w meandry i tajniki prawidłowego rzeźbienia, dlatego zaoszczędzimy sporo czasu  i nerwów. A wraz zbiegiem czasu, opanujemy z resztą technikę na tyle dobrze, że będziemy chcieli więcej i więcej.

Ale i na to jest sposób. Otóż, kursy organizowane są na różnych poziomach zaawansowania. Zaczynając od najprostszych zdobień, kończąc na dużych kompozycjach owocowych, które mogą być doskonałym udekorowaniem każdego stołu. Niezależnie, czy organizujemy niewielkie przyjęcie w domu czy duże wesele w restauracji. Wszędzie tam owocowe dzieła sztuki wzbudzą zachwyt i podziw.

Kurs carvingu jest więc propozycją nie tylko dla osób, które pracują w restauracjach i chcą podnieść swoje kwalifikacje, ale także dla każdego i każdej z nas. Jeśli zatem czujemy, że to coś dla nas, nie powinniśmy się dłużej zastanawiać.

Nie musimy mieć wielkich zdolności manualnych i artystycznych, ponieważ początkowe prace będą miały charakter odtwórczy. Dostaniemy konkretny wzór, który będziemy musieli wyrzeźbić na jabłku. Dopiero później poziom zaawansowania wzrasta i zaczyna się liczyć własna pomysłowość i kreatywność.

Jeśli zatem dotrzemy do tego poziomu, to znaczy, ze jesteśmy już prawdziwymi artystami, ale możemy swoją edukację zakończyć również na pierwszym lub drugim stopniu kursu z carvingu. Sami możemy zdecydować, kiedy rozpocząć i zakończyć przygodę z rzeźbieniem, chociaż na ogół zacząć jest dużo trudniej niż skończyć, bo podobne zajęcia sprawiają naprawdę wiele satysfakcji i napawają dumą, kiedy uda nam się stworzyć coś niczego.

Dobra zabawa jest właściwie gwarancją zadowolenia, a przy okazji zdobywamy nowe umiejętności, które w dzisiejszych czasach są niezwykle często poszukiwane przez pracodawców. Oczywiście, musimy mieć trochę cierpliwości i umiejętności, ale ręcznie wykonane rzeźbienia są naprawdę imponujące i warte każdego poświęcenia, dlatego jeśli chcielibyśmy spróbować czegoś nowego, wydaje się, że uczestnictwo w kursie carvingu może być dla nas ciekawą i wartą rozważenia propozycją.